Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Kielecki FMS i SLD wspólnie za akcją "3 x TAK dla godnej pracy"

dodano 2014-08-07 10:45 w kategorii: Wojewódzkie

Członkowie Federacji Młodych Socjaldemokratów oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej zbierali w Kielcach  podpisy pod inicjatywą obywatelską dotyczącą poparcia projektu zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Projekty ustaw, pod którymi zbierane są podpisy dotyczą ograniczenia nadużywania umów śmieciowych, wprowadzenia godzinowej płacy minimalnej dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (m.in. umów zlecenia i o dzieło) oraz podwyższenia najniższych rent i emerytur o 200,00 zł.

Chcemy aby w ustawie pojawił się nowy zapis definiujący pojęcie „pracy zarobkowej”, który pozwoli na wprowadzenie ustawowego określenia minimalnej stawki za godzinę pracy dla osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umów agencyjnych, umów zlecenia, umów o współpracy, umów o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni usług rolniczych, albo wykonywania działalności gospodarczej na rzecz jednego zleceniodawcy, w przypadkach których powstają zobowiązania w zakresie ubezpieczeń społecznych. Proponowana przez SLD stawka to 10,00 zł za godzinę pracy. Stawka ta wzrastać będzie oczywiście wraz ze wzrostem minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.

Proponowana przez SLD podwyżka najniższych rent i emerytur jest możliwa, gdyż rząd zaoszczędził na ostatniej waloryzacji emerytur około 1 mld zł. W budżecie zapisano, że w 2014 r. waloryzacja ta będzie kosztować państwo 3,56 mld zł, jednak - jak wykazuje w projekcie ustawy SLD - jej koszt będzie znacznie niższy - około 2,6 mld zł. - Chcemy więc oddać emerytom to, co im się należy – mówił niedawno na konferencji prasowej poseł SLD Dariusz Joński.

- Mamy 2 mln ludzi, którzy żyją w Polsce w ubóstwie i kolejne 10 mln, które ubóstwem są zagrożone. Nasz rząd tego nie widzi, Donald Tusk uważa, że w Polsce nie ma ubóstwa. Niestety ono jest – przekonywał D.  Joński.

Z umowami śmieciowymi oraz ze  zbyt niskimi stawkami godzinowymi walczy się w całej Europie. Na przykład w Niemczech pod wpływem niemieckiej socjaldemokracji rząd Angeli Merkel zgodził się wprowadzić pracę godzinową na poziomie 8,5 euro. Komentarze

Wydarzenia

 • Wieś od nowa musi się nauczyć ze sobą współpracować

  wczoraj o 16:07

  Kilkuset delegatów na Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej wyraziło wolę corocznego zwoływania Kongresu, który byłby poprzedzony 16 wojewódzkimi spotkaniami oraz przygotowywaniem „Raportu o stanie wsi polskiej”. Coroczny raport opisywałby sytuację na polskiej wsi w danym roku, a także zawierałbyczytaj więcej»

 • Liberadzki: Sąd nad Polską

  przedwczoraj o 10:17

  - Moim zdaniem koledzy z PiS popełnili wielki błąd. Parlament Europejski jest miejscem, gdzie z natury rzeczy się dyskutuje, gdzie decyzje wypracowuje się w dialogu. Rejterada, niepodejmowanie dialogu, musi skończyć się katastrofą - powiedział prof. Bogusław Liberadzki w wywiadzie dla "Trybuny".czytaj więcej»

 • Gawkowski: Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – dawny Stalinogród

  przedwczoraj o 10:00

  - Pałac Kultury i Nauki nie nosi już imienia Stalina, ale przypominam, że mieliśmy takie miasto „Stalinogród”, a obecne Katowice. Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – ocenił Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”.czytaj więcej»

 • Łybacka: Wstrzymałam się od głosu z powodu zapisów o ewentualnych sankcjach

  2 dni temu, 2017-11-16

  - Nie jest to powód do radości, iż po raz piąty w tej kadencji debatowaliśmy na temat stanu praworządności w Polsce. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej kwestii, głosowanie nad nią uzależniałam od losów punktu nr 14, który mówił o możliwości wprowadzenia sankcji – stwierdziła Krystyna Łybacczytaj więcej»

 • SLD w Warszawie apeluje o zaskarżenie decyzji wojewody o dekomunizacji

  3 dni temu, 2017-11-16

  Uchwała Rada Miasta Stołecznego Warszawy mówi jasno, że dopiero pięć lat po śmierci można nadawać ulicom imię danej osoby. W związku z tym apelujemy do wszystkich radnych m.st. Warszawy, aby w dniu dzisiejszym zaskarżyć decyzję wojewody mazowieckiego do sądu administracyjnego – powiedział podczas brczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.